APPLE DISTINGUISHED SCHOOL

ERKAN ULU OKULLARI,
“Apple Distinguished School” olarak kabul edildi

Türkiye’de kendi iOS uygulaması üzerinden iPad’i eğitimde ilk kullanan kurum olan ve Apple teknolojilerini 10 yıldır etkin şekilde eğitim sistemine dahil eden Erkan Ulu Okulları olarak 2021–2024 yılları arasında Apple Distinguished School olarak seçildiğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Apple Distinguished Schoollar; inovasyon, liderlik ve eğitimde mükemmellik merkezleridir. Bu okullar öğrencilerin dünyayla bağ kurmasını sağlamak, yaratıcılığı teşvik etmek, iş birliğini geliştirmek ve öğrenimi kişiye özel hâle getirmek için Apple teknolojisini kullanır.

Kurucu öğretmen kimliğinin yanı sıra okulumuzda modern teknolojik gelişmelerin eğitime entegre edilmesine ve 2011 yılından bu yana hem iPad ile eğitim yapan ilk kurum hem de kendi uygulamasını kullanan ilk kurum olmamız sürecine liderlik eden Teknoloji Direktörü Tunç Ulu, Apple Distinguished School unvanı ile ilgili görüşlerini şöyle paylaştı:

40 yılı aşkın bir süredir eğitimin içinde olan bir aile olarak bugüne dek ülkemiz ve dünyadaki tüm gelişmeleri, eğilimleri yakından takip ettik. Bu süreçte öğrencilerimizin öğrenme, öğretmenlerimizin de öğretme süreçlerini desteklemek üzere yararlandığımız teknolojilerin başında her zaman yenilikçi ve inovatif yaklaşımları ile Apple geldi. Yıllardır tüm ekosistemimizin temelini oluşturan iOS deneyim ve birikimlerimizin bundan böyle ADS unvanıyla anılmasından büyük mutluluk duyuyoruz.

Bu unvan, kurum olarak sahip olduğumuz proaktif bakış açısını da yansıtıyor. Öğrencilerin evden derslere erişimi haricinde okulda bulundukları zamanlarda da hem bina içi dersliklerinde hem de bahçedeki açık hava dersliklerinde tahtaya bağlı kalmadan öğretmenlerinin gerçek zamanlı olarak iPad’lerine içeriği aktarmaları sayesinde her öğrenciye eğitime eşit erişim imkanı sunmuş oluyoruz. Hatta 10 yıl evvel attığımız bu adımın ve sahip olduğumuz sistemlerin ne kadar kıymetli olduğunu pandemi ile birlikte bir kez daha anladık.

Erkan Ulu Okullarının bir “Apple Distinguished School” olarak seçilmesi, öğrencilerin ilgisini çeken ve akademik başarının somut kanıtlarını sağlayan yenilikçi ve etkileyici bir öğrenme ortamı oluşturma başarımızı vurgulamaktadır. Eğitimde kullanılabilecek yeni trendleri yakından takip ederek hızlı ve esnek bir yaklaşımla yetkin ve kaliteli eğitim hizmetimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

ERKAN ULUDA BUGÜN

Erkan Ulu Okulları ana sınıfından 8. sınıfa kadar, öğrencilerini akademik ve sosyokültürel olarak geleceğe hazırlayan ve 2011 yılından bu yana Türkiye’de iPad’i eğitimde kullanan “ilk” okul olmanın yanı sıra, kendi drone programlama müfredatını (Python) yazarak bu bilgiyi hem kendi öğrencileriyle hem de diğer eğitim kurumları ile paylaşan bir kurum. STEAM odaklı yaklaşımı ile teknolojiyi tüm branşlarda etkin olarak kullanırken ulusal ve uluslararası VEX Robotik yarışmalarında da (Türkiye’den ABD’ye giden ilk Türk ortaokul takımı) birçok ödülün sahibi. Öğrencilerimiz derslerde 2 boyutlu ve 3 boyutlu tasarım yapmayı öğreniyor ve sonra bu tasarımlarını 3B yazıcılarımızda da basabiliyor. Yine kendi iPadleri ile VR (Sanal Gerçeklik) üzerinden öğrenme deneyimlerini zenginleştirebiliyorlar. Sürdürülebilirlik temelinde doğa, teknoloji ve sanatı buluşturarak öğrencilerimizi yetkin bir İngilizceyle ilk yıllarından itibaren sorumlu ve bilinçli birer dünya vatandaşı olarak yetiştirmeyi önemsiyoruz.

VİZYON

Erkan Ulu Okulları’nın vizyonu; yüksek kalitede eğitim ile sorgulayan, analiz yetisi gelişmiş, teknolojiyi ve İngilizceyi yetkin kullanabilen nesiller yetişmesine katkıda bulunmaktır. Erkan Ulu ekosistemi teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek esnek eğitim modelini sürekli günceller. 1999 yılında başlayan eğitim hayatımızda, öğrencilerimizi güvenlik ve stabilite sebepleriyle tercih ettiğimiz Mac bilgisayarlarla tanıştırdık. 2007 yılında akıllı tahtaların aktifleşmesiyle Mac Miniler de bu sisteme dâhil oldu. 2010 yılında derslerin verimliliğini arttırmak için teknolojik altyapı güncellenerek kurumumuza özel iOS/OSX uygulamamız hayata geçti. Kurum içi ve dışı dijital dönüşüm sayesinde tüm kadromuz bu dönüşümün bir parçası oldu, teknolojiyi aktif olarak kullanmaya başladı. Kurumda gerçek sınav haricî tüm materyaller dijital platformda hazırlanmakta ve öğrencilerimizle paylaşılmaktadır. Tüm öğrenci ve öğretmenlerimiz her gün Apple ekosistemini aktif olarak kullanmaktadır.

ÖĞRENME

Öğrencilerimiz hem iPad ve MacBook Air cihazlarını kullanarak yıl boyunca TinkerCAD, Adobe Sketch ve Adobe Draw, Planner 5D gibi uygulamalar ile görsel yaratıcılıklarını geliştirirken gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik yetenekleri de kazanıyor ve teorik bilgilerini genişletmek için erken yaşlarda codeSpark Academy, Scratch, RobotC, VEX Code, DJI Tello Edu ve Swift Playgrounds ile Apple’ın ve geleceğin diline aşinalık kazanıyorlar. Bu sayede teknolojiyi deneyimliyor; ileri yaşları için HTML, CSS ve Python ile kodlama, algoritma ve analitik düşünme yeteneklerini edinmeye başlıyorlar. Müzik derslerinde GarageBand sayesinde hem farklı enstrümanlarla notaları öğrenirken hem de analitik bakış açısı desteği ile kendi aralarında anlamlı harmoniler yaratıyorlar. Öğretmenlerimiz, eğitim teknolojileri departmanımızın desteği ile öğrencilerimiz için Macbook Air/Pro, iPad, iPad Pro, Apple Pen, iMac Mini cihazlar kullanarak iBook Author ile etkileşimli dijital kitaplarda farklı içerikler üretebiliyorlar. Erkan Ulu Okullarının eğitim öğretim ihtiyaçlarını karşılamak için kurumun rehberliğinde özel programlanmış iOS tabanlı uygulama sayesinde öğretmenlerimiz anlattığı içeriği, Mac bilgisayardan tek bir tıklamayla öğrenci iPad’ine gönderiyor; öğrencinin yazarak dakikalarını alacak içerik, bir saniye içinde iPad’ine ulaşmış oluyor. Öğrencilerimiz de ders anında akıllı tahtalarda işledikleri konular üzerinden soru sorabiliyor ve cevaplarını gerçek zamanlı olarak alabiliyorlar. Yine okulumuza özel olarak tasarlanmış ve yazılmış olan LMS sistemi ile sınav değerlendirmeleri ve analizlerine ulaşarak her öğrenci için bireysel eğitim planları çıkarılabiliyor. 

BAŞARI

Erkan Ulu Okullarına ait olan EU_iPad uygulamamızı, iPad’in çıktığı 2010 senesinde özgün müfredatımız ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda hayata geçirdik. Bu uygulama sayesinde öğretmenlerimiz, sınıflardaki Mac Minilerine bağlı akıllı tahtadan ya da online dersler için öğretmenlerimize tahsis ettiğimiz MacBook Air’lerden öğrencilerin iPadlerine içerikleri gönderiyor. Her öğrenci özelinde yapamadığı sorulara benzer sorulardan oluşturulan çalışmalar, iPadlerine gönderiliyor ve konu pekiştirmesi yapılabiliyor. Öğretmen, öğrenci ve veli, öğrencinin uygulama ekranında her bir derse ayırdığı süreyi takip edebiliyor. Böylece ders tekrarının başarıya olan katkısını gözlemleyip öğrencinin performansını sürekli, etkin ve verimli kılabiliyoruz. Uygulamanın kullanıldığı ilk yıldan itibaren toplam 12TB, öğrenci başına da yıllık ortalama 5GB veri üretiyoruz. Velilerin %97.8’i, öğrencilerin %92’si Apple ekosistemiyle verilen eğitimin başarısında oldukça faydalı olduğunu düşünüyor.

GELECEĞİMİZ

Erkan Ulu Okulları pandemi döneminde ilk kez hayata geçen online dersleri, ülkemizde uzaktan eğitim kararının alındığı tarihten de önce ilk kez uygulayan ve sahip olduğu güçlü teknolojik altyapı sayesinde bugün uzaktan eğitimi en etkin şekilde uygulayan kurumların önde gelenlerindendir. Bu aksiyon, kurum olarak sahip olduğumuz proaktif bakış açısını yansıtmaktadır. Okul binamızdan bağımsız bahçemizde başladığımız açık hava sınıfı ders uygulamalarımızı, Apple ekosisteminin desteği ile şehir dışı dâhil herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda sınıf ortamı yaratarak sürdürmeyi planlıyoruz. Ders işleyişinde kullanılabilecek yeni trendleri yakından takip ederek hızlı ve esnek bir yaklaşımla eğitim hizmetini sürdürmeye devam ediyoruz. Bu çalışmamızı yurt içi ve yurt dışındaki kardeş okullarımızla da sürdürmek hedefindeyiz.