Haber ve Duyurular

Değerli Velilerimiz,

 

17 Haziran tarihinden itibaren yabancı okullar taban puanlarını ve kayıt kılavuzlarını açıklamaya başladılar.
20 Haziran gününe kadar tüm yabancı okulların taban puanlarını ilan etmeleri beklenmekte.
Ayrıca okullar bursluluk başvuruları ile de ilgili takvimlerini yayınlamaya başladılar. Bu detaylar için de tarihleri kaçırmamak adına ilgili okulların web sitelerini her gün takip etmek çok önemli.
Ekte şu ana kadar açıklanan bilgileri derleyerek size özet bir tablo oluşturduk. Diğer okullar da takvimlerini ilan ettiklerinde onları da bu tablonun içerisine ekleyeceğiz. Ekteki tabloda okulların ilan ettikleri KDV’li ve taksitli ücretlerini, kontenjanlarını, taban puanlarını, ve kayıt takvimlerini görebilirsiniz.

 

İlk Taban Puanlar çoğunlukla geçen yıl ile paralel:
Şu anda görünen o ki Tarsus Amerikan, Koç Lisesi ve St Joseph dışındaki tüm okullar geçen yıl açıkladıkları taban puanların aynısını açıkladılar.  Son iki yıldır uyguladıkları stretejiden biraz daha farklı bir strateji oldu. Burada geçen yıl son puanla kayıt olan öğrencileri de dikkate alarak bir puan açıklaması yapılmış gibi duruyor. Ancak bu yılki sınav sonuçları ile geçen yılki sonuçlar arasındaki farklılıklar gözetilmemiş durumda. Türkiye sıralaması hiçbir şekilde elimizde olamayacağı için hangi puanlarda ne kadar yığılma olduğunu ancak ön kayıt sürecinde görebileceğiz. Bayram öncesi dar zaman aralığında puanları çok düşük tutmayarak yedekten yığılmayı ve geç saatlere kadar sürebilecek kayıtları kontrol altında tutmak adına yapılmşı bir aksiyon olabilir. Ama elimizde net veriler olmadığı için tamamen fikir yürütüyoruz.
Tarsus Amerikan geçen yıla göre ilk açıkladığı taban puanını 375’den 360’a düşürmüş, geçen yıl son kayıt olan öğrenci ise 335.
Koç Lisesi taban puanını 494’den bu yıl 495’e çıkarmış. Geçen yıl son giren öğrenci de 494 idi.
St Joseph geçen yıl açıkladığı taban puanı olan 860’ı bu yıl 870 olarak açıkladı. Geçen yıl son giren en düşük puanlı öğrenci 875 ile kayıt oldu.
Diğer açıklama yapan okulların tamamı ise geçen yıl ile paralel bir taban puan açıklaması yaptılar.

 

Kontenjanlarda farkılılıklar var:
Bir diğer farklılık ise bazı kontenjan sayılarında oldu. Robert Kolej kontenjan sayısını 111 kız, 111 erkekten bu yıl 100 kız, 100 erkeğe indirdi. Uskudar Amerikan Lisesi ise 84 kız, 84 erkek olan kontenjanını 90 kız – 90 erkeğe çıkardı.
Sev Amerikan Koleji ise 100 olarak açıkladığı kontenjanını bu sene 75 olarak ilan etti.
Saint Joseph’in de kontenjan sayısında 198’den 176’ya bir düşüş var. Notre Dame De Sion Lisesi’nde de 152’den 140’a düşen bir kontenjan söz konusu. Saint Pulcherie’de ise 90’dan 92’ye çıkmış kontenjan.
Gene bir düşüş Avusturya Lisesi’nde de var. Geçen yıl 100 olan kontenjan bu se 80’e düşmüş durumda. Kontenjan düşüklükleri de taban puanların çok düşmesini engelleyen bir faktör olarak karşımızda. Bir de elbette son dönemde basında çıkan gerek devlet liseleri ile ilgili haberler gerek devle ve özel okul ayrımını önceden velinin yapmak durumunda kalması da taban puanlarda sıkışıklıklara sebep olabilir. Ancak çok net olan bir diğer bilgi ise bu yılki tam yapan öğrenci sayısının geçen yıldan daha düşük olduğu ve netlerin de geçen yıla göre düşük olduğu.
Şu aşamada ön kayıt dönemini soğukkanlılıkla beklemek gerekli.
Önümüzdeki günlerde de yorumlarımızla birlikte sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

İyi bir haftasonu dileğimizle,

 

Zeynep Banaz
Erkan Ulu Özel Ortaokulu
Kurucu
[ult_createlink title=”‘2016-2017 Kayıt Takvimi ve Kılavuzu’ (İncelemek için tıklayınız.)” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fdrive.google.com%2Ffile%2Fd%2F0Bwg0S58o6NeVVGw2WkpHTmNYaWs%2Fview%3Fusp%3Dsharing|title:2016%2F2017%20Kay%C4%B1t%20Takvimi%20ve%20K%C4%B1lavuzu|target:%20_blank” text_hovercolor=”#0769bf” heading_style=”text-decoration:underline;”]